STOP ISRAELI ATTACK ON GAZA sign now

Dear Sir/Madam,

We, humans, as moral beings, have both the obligation and ability to combat the ongoing mass killings and humanitarian crisis in Gaza through every conceivable democratic and humanitarian means at our disposal.

As of January 7th, 2008 (the date this petition was penned), more than 702 people have been killed and 3100 people have been wounded in Gaza, and the death toll is rising dramatically with each passing day. The situation in Gaza has reached emergency levels -- inadequate water, electricity, oil, and medicine in mid-winter; widespread hunger, poverty, and unemployment have deprived Palestinians of their most basic survival and human needs; schools and other services rendered inoperative. Due to stringent blockade imposed by Israel on Gaza, 1.5 million inhabitants of Gaza are now facing a severe humanitarian crisis.

Indiscriminate bombings in the name of figting terrorism and the resultant loss of vast number civilian lives, majority of them civilians, perpetrated by Israel are serious crimes not only against Palestinians but also against the whole humanity. Conflicts should be dealt with by consenting to the arbitration of the International Law, and not by the use of brute force. In that manner, United Nations Radio reported that, according to the expert Richard Falk, UN Special Rapporteur on Israeli actions,
such a policy of collective punishment initiated by Israel to punish Gazans for political developments in the Gaza Strip constitutes a continuing flagrant and massive violation of International Humanitarian Law as laid down in the 4th Geneva Convention

adding that,

it would seem mandatory for International Criminal Court to investigate the situation and determine whether the Israeli civilian leaders and military commanders responsible for Gaza siege should be indicted and prosecuted for the violations of International Criminal Law.

This humanitarian catastrophe is still continuing: it was brought on by the ongoing siege of the Gaza Strip by Israel and the sanctions imposed on Palestine, and now worsened by repeated IDF (Israel Defense Force) attacks. Now the land occupation is underway: taking no heed of the vast international pressure and criticism, Israel launched a ground offensive in the Gaza strip sending tanks and infantry which started to add more to the already heavy Palestinian casualties.

If this situation continues, such aggression will lead to a high civilian and military death toll and a further deterioration of the situation in the Middle East. Under these conditions, negotiations, the only way to reach peace between both sides, will also become impossible.

With this in mind, we urgently call upon Israeli government to end the siege of and war on Gaza. We call upon all the world leaders to end Israels excessive use of force and occupation and lift the economic sanctions on Palestine. This atrocious military siege and sanctions are inciting more chaos and death in Gaza. They must be immediately brought to an end.

Sincerely,

The UndersignedTurkish Translation:
Sayin Yetkili,

Ahlaki sorumluluk taşıyan varlıklar olarak bizler, sahip olduğumuz tьm demokratik ve insani yollarla Gazzede devam eden toplu cinayet ve insanlık dramı ile mьcadele etme zorunluluğunda ve gьcьndeyiz.

Bu bildirinin kaleme alındığı 7 Ocak 2008 tarihi itibariyle, Gazzede ki цlь sayısı 702 i, yaralı sayısı 3100 ь aşmış bulunmakta ve her geзen gьn bu sayı ciddi bir şekilde artmaktadır. Gazzedeki durum endişe verici boyutlara ulaşmıştır: kış ortasında yetersiz su, elektrik, yakıt, ilaз ve işsizlik Filistinlileri en temel yaşamsal ve insani ihtiyaзlarından mahrum bırakmış, okullar ve diğer alt yapi hizmetleri kullanılamaz duruma gelmiştir. İsrail Devletinin Gazzeye uyguladığı sert kuşatma şartları dolayısıyla 1.5 milyon Gazzeli halk şu anda insanlık değerlerini hiзe sayan bu kuşatma ile yьzleşmek ve bu kuşatmanın altında yaşamak zorunda bırakılmıştır.
Terorizmle mьcadele adı altında İsrail Devleti tarafından ayırım gцzetmeksizin gerceklestirilen bombalamalar ve bunu neticesinde artan sayıdaki sivil halk цlьmleri sadece Filistin halkına değil tьm insanlığa karşı gerзekleştirilen bir saldırı değil, tьm insanlığa yoneltilmis bir suзtur. Devletler arasındaki anlaşmazlıklar kaba gьce başvurarak değil uluslararasi hukuğun hakemliğine rıza gцstererek зцzьlmelidir. Bu minvalde, Birleşmiş Milletler Radyosu, BM İsrail eylemleri Цzel Raportoru Richard Falkın Gazze Seridindeki politik gelişmeler dolayısıyla İsrail Devleti tarafindan Gazzelileri cezalandırmak iзin başlatılan bцyle bir toplu cezalandırma politikasının 4. Cenevre antlaşmasında belirtilen Uluslararası İnsani Kanunların ciddi ve aşikar bir ihlali olusturduğunuduyurmuş ve;
Uluslararasi Suclar Mahkemesinin durumu incelemesi ve Gazze kusatmasindan sorumlu sivil Israil liderleri ve askeri yetkililerin Uluslararasi Suclar Kanununu cignemekten suзlanması ve yargılanması konularında karar vermesi zorunludur fadesini kullanmıştır.

Şu anda bu insani felaket Gazze de hala devam etmektedir: felaket Gazze Şeridinin İsrail tarafından kuşatılması ve Filistinlilere uygulanan yaptırımlarla başlamış ve IDFnin (İsrail Savunma Gьзleri) saldırılarıyla daha da kцtьye gitmiştir. İsrail Devleti uluslararası baskı ve eleştirilere aldırmayarak son gьnlerde kara işgalini başlatmış olup Gazze Şeridine tank ve piyadelerini de gцndererek ağır Filistin kayıplarına yenilerini eklemektedir.

Durum bu şekilde devam ederse, bu kuşatma sivil ve askeri kayıpları arttıracak ve Orta Dogudaki durumun daha da kцtьleşmesine neden olacaktır. Bu şartlar altında her iki tarafın arasında barışı sağlamanın tek yolu olan uzlaşmak da imkansızlaşacaktır.

Tьm bu sebeplerden цtьrь, İsrail Devletini Gazzede gerзekleştirdiği bu menfur kuşatmayı ve savaşı sona erdirmeye, Dьnya liderlerini ise İsrailin aşırı gьз kullanımını ve işgalini sona erdirme ve Filistin ьzerindeki ekonomik yaptırımlarını kaldırması yцnьnde aktif rol ьstlenmeye зağırıyoruz. Askeri kuşatma ve yaptırımlar Gazzede kaos ve цlьmleri daha fazla teşvik etmektedir ve bir an цnce sonlandırılmalıdır.


Sign The Petition

OR

If you already have an account please sign in, otherwise register an account for free then sign the petition filling the fields below.
Email and the password will be your account data, you will be able to sign other petitions after logging in.

Privacy in the search engines? You can use a nickname:

Attention, the email address you supply must be valid in order to validate the signature, otherwise it will be deleted.

I confirm registration and I agree to Usage and Limitations of Services

I confirm that I have read the Privacy Policy

I agree to the Personal Data Processing

Shoutbox

Who signed this petition saw these petitions too:

Sign The Petition

OR

If you already have an account please sign in

Comment

I confirm registration and I agree to Usage and Limitations of Services

I confirm that I have read the Privacy Policy

I agree to the Personal Data Processing

Goal reached !
200 / 100

Latest Signatures

 • 19 dicembre 2015200. Berkay A
  I support this petition
 • 22 ottobre 2015199. Veli Baxter
  I support this petition
 • 16 ottobre 2015198. Umer F
  I support this petition
 • 22 settembre 2015197. Feriel L
  I support this petition
 • 28 agosto 2015196. Fatma Bostan
  I support this petition
 • 20 agosto 2015195. Amal A
  I support this petition
 • 22 luglio 2015194. Hiba A
  I support this petition
 • 07 luglio 2015193. Cem A
  I support this petition
 • 14 giugno 2015192. Joulak Frey
  I support this petition
 • 08 giugno 2015191. Aysegul S
  I support this petition
 • 25 marzo 2015190. Nihal P
  I support this petition
 • 13 marzo 2015189. Beyza Y
  I support this petition
 • 03 marzo 2015188. Genevieve A
  I support this petition
 • 10 febbraio 2015187. Fatma Nihalo
  I support this petition
 • 03 febbraio 2015186. Eylem T
  I support this petition
 • 30 gennaio 2015185. Umut K
  I support this petition
 • 06 novembre 2014184. Azize B
  I support this petition
 • 14 ottobre 2014183. Hseyn T
  I support this petition
 • 13 ottobre 2014182. Ule Denizliu
  I support this petition
 • 10 ottobre 2014181. Sule C
  I support this petition
 • 08 ottobre 2014180. Erin B
  I support this petition
 • 25 settembre 2014179. Fatma Zehrad
  I support this petition
 • 19 settembre 2014178. Murat C
  I support this petition
 • 11 settembre 2014177. Duygu G
  I support this petition
 • 25 luglio 2014176. Zeynep Iremc
  I support this petition
 • 13 luglio 2014175. Necip Y
  I support this petition
 • 02 luglio 2014174. Roshan Mb
  I support this petition

browse all the signatures

Lila MannBy:
LGTBIn:

Tags

No tags

Share

Invite friends from your address book

Embed Codes

direct link

link for html

link for forum without title

link for forum with title

Widgets